divider
 
 

KTSD 25. Yıl Gala Yemeği
17 Şubat 2015, Esma Sultan Yalısı

Değerli üyelerimiz,

Hem üzgünüm, hem mutluyum. Üzgünüm zira 17 Şubat 2015 akşamı Derneğimizin 25. Yıl kutlama yemeğine gitmek üzere saat 16.15'te Akatlar'daki evimden çıkıyorum, saat 21.15 oluyor, ancak ben henüz Beşiktaş'a ulaşamıyorum... Büyük özveri ile katılım sağlayabilen misafirlerimiz ayrılmaya başlıyorlar ama ben hala gayri medeni koşullarda beklemedeyim...

Mutluluğum ise Derneğimizin her geçen gün daha da güçlenerek büyümesi ve sektörün 25 yıldaki başarılı temsil gücü konumunda olmasıdır...

Hazırladığım ama misafirlerimize sunamadığım konuşmamı sizlere buradan aktarmak istiyorum:

"Hanımefendiler, beyefendiler,

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği – KTSD’nin 25. yılını büyük bir gururla kutladığımız bugün, bizimle beraber olmanızdan çok mutluyum. Hoş geldiniz.

Tarihi geçmişimize baktığımızda, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) himayesinde, 1989’da kurulmuş olan Sabun ve Deterjan Sanayicileri Derneği ve 1993’te kurulmuş olan Kozmetik ve Tuvalet Müstahzarları Üreticileri Derneği'nin (KTMD) 2010’da KTSD olarak birleşmesiyle aslında 25 yıllık köklü bir geçmişe sahip olduğumuzu görüyoruz.

Öncelikle geride kalan 25 yılın, sektörel bir sivil toplum kuruluşu açısından hayli önemli bir süre olduğunu vurgulamak isterim. 25 yıl süresince tüketicilerin güvenli ürünlere ulaşmasını sağlamak ve karar vericilerle paydaşlar arasında diyalog oluşturmak için yoğun emek harcadık. Bugüne baktığımızda katılımcılık, dayanışma, paylaşım ve sürdürülebilirlik odaklarında derinleşen bir gelenek oluşturmayı başardığımızı görmek, bizi son derece gururlandırıyor.

KTSD, çeyrek asırlık tarihi boyunca sektörel bilgi birikimi ve deneyimiyle sektörümüzün en önemli temsilcisi, yenilikçi ve yaratıcı vizyonuyla da önemli bir referans noktası haline gelmiştir.

Elbette KTSD’nin bu başarısının ardında, sürdürülebilir şekilde büyüyen, Türkiye ekonomisine önemli yatırımlarla katma değer sağlayan, insanımıza her geçen gün yenilikçi ve fonksiyonel ürünler sunmayı misyon edinen dev bir sektörün ve siz temsilcilerinin atılımları var.

Birkaç rakamla sektörümüzün bugünkü konumunu özetlemek isterim. Bugün ülkemizde, kozmetik, deterjan, temizlik ve hijyenik kağıt sektörlerinde 5 bin civarında firma faaliyet gösteriyor. (Bunların 4,212 adedi kozmetik sektöründe, 315 adedi deterjan ve temizlik ürünleri sektöründe, 81 adedi ise hijyenik kağıt sektöründe bulunuyor.)

Kategorilerimizin toplam iç pazar büyüklüğü, 2014 yıl sonu itibarıyla 18,8 milyar TL civarında…

Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri 7,3 milyar TL % 39

Deterjan ve Temizlik Ürünleri 6,6 milyar TL % 35

Hijyenik Kağıt Sektörü 4,9 milyar TL % 26

Ayrıca, sektörümüzün ihracat çabaları da önemli boyutlara ulaşmıştır. Bugün, ürünlerimiz dünya genelinde 180 farklı ülkeye ihraç ediliyor ve sadece sektörün değil markaların da gücünün artmasını sağlıyor. Bu konuda İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) yoğun çabalarına da teşekkür borçluyuz.

Ulusal ekonomimizin olumsuz dönemlerinde bile, iç pazarda her yıl iki haneli büyüme gerçekleştirmekteyiz. Bu büyümenin aynı trend içinde yurtdışı pazarlarda da oluşacağından hiç şüphemiz yoktur. Bu gerekçeyle, ülkemizin 2023 Vizyonu doğrultusunda, hedefimizin 6 milyar USD ihracat olduğunu da belirtmek isterim.

Sektörümüzün yine çok önemli bir yönü de, reklam yatırımlarında her dönem ilk iki sırada bulunmasıdır. Üyelerimiz, Türkiye’deki reklam yatırımlarının yaklaşık yüzde 18'ini temsil etmektedir ki bu, ülkemizde reklam sektörünün gelişimi ve sürdürülebilir büyümesi için çok önemli bir katkıdır…

Derneğimizin ve temsil ettiğimiz sektörün ve kurumların vurgulanması gereken bir diğer güçlü yönü de, sürdürülebilirliğe verdiği koşulsuz önemdir.

Değerli konuklarımız,

İşte insan odaklı ve güçlü bir şekilde büyüyen bu sektörlerin ortak sesi olma vizyonuyla hareket eden KTSD, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de her mecrada sektörümüzün tüm paydaşları için değer yaratmak konusunda kararlı ve iddialıdır. Hepimizin esasen temel görevi, tüketicilerin raftaki ürünleri gönül rahatlığıyla kullanmasını sağlamaktır.

Sektörümüz tüm ürünleriyle her gün 77 milyon insanımıza dokunuyor, 220 bin civarında satış noktasında ticari hareketlilik sağlıyor.

Bundan dolayı hem ülke ekonomisi hem de insan hayatı açısından vazgeçilmez önem ve değerdeki bir sektörün temsilcileriyiz.

Bu bilinçle çalışmaya, toplumuza yüksek kaliteli ve güvenli ürünler sunmaya, bu bağlamda toplumda gerekli farkındalığın oluşması için sorumluluk üstlenmeye devam edeceğiz.

Dünya değişiyor… Sektörler değişiyor... Ürünler değişiyor... Yasalar değişiyor… Üretim, ithalat, ihracat, satış, tedarik, yasal işlemler, pazarlama gibi disiplinlerin bu değişimlere uyumu için ek ve yoğun emek/zaman gereksinimi artıyor.

Bu değişim ve yoğunlukların en verimli konuma gelebilmesi adına, sektörel örgütlerin önemi artıyor. Bu gidişle sektör dernekleri de tek başlarına yetemez hale gelebilirler. Bu durumda, bu örgütlerin bir federasyon çatısı altında toplanması hem ülke içinde hem de dünya genelinde temsil yeteneklerini daha güçlü hale getirmeleri adına önem taşıyor.

Sektörümüzde de böyle bir hazırlık var. Umarım uzgörüsü yüksek üye ve dernekler bu konuda çabuk ve verimli beraberlik içinde olurlar.

Gecemizi onurlandırdığınız ve 25. Yaşımızı beraber kutlama şansı verdiğiniz için teşekkür ederim…"

Sizlere başarılarla dolu bir 25 yıl daha diliyorum...

KTSD Yönetim Kurulu Başkanı

Ahmet Puradivider