Header
 
HaberGörsel  
Başkan'ın Mesajı

Değerli KTSD Üyeleri,

Haziran ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz Üye Bilgilendirme Toplantısı’nda vurguladığım gibi, gelecek dönemde sektörümüzü bekleyen gelişmeleri en iyi şekilde yönetebilmemiz, sektörel birliğimizi daha da geliştirmemize, genişletmemize ve güçlendirmemize bağlı. Bir yandan satış ve ihracat potansiyelimizi geliştirirken, bir yandan da sektörümüzle ilgili düzenleme süreçlerine her zamankinden daha etkin ve donanımlı olarak dâhil olmamız gerekiyor.

Bu doğrultuda, üyelerimizin ihracat da dâhil olmak üzere ülke ekonomisine yapıkları katkılara dikkat çekerek, gündemimizdeki konuların yönetimi sürecinde etkin çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği'ne yakın zaman önce gerçekleştirdiğimiz ziyaret bu yöndeki girişimlerimizden sadece bir tanesi. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile birlikte 8 Temmuz Pazartesi günü Ankara’da gerçekleştirdiğimiz “Multidisipliner Kozmetik Yaklaşımlar ve Sektörel Değerlendirme Sempozyumu” da bu çalışmalarımıza bir örnek niteliğinde.

Bu e-bültenimizde Haziran ayı içerisinde gerçekleştirdiğimiz üye bilgilendirme toplantısı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Bültende ayrıca 7–9 Haziran’da Ankara’da gerçekleştirilen Kozmetik Ürünlerin Güvenlilik Değerlendirme Kursu ve 8 Temmuz’da Derneğimizin desteği ile yine Ankara’da gerçekleştirilen “Multidisipliner Kozmetik Yaklaşımlar ve Sektörel Değerlendirme Sempozyumu” izlenimlerini okuyabilirsiniz. Dernek yöneticilerimiz Avrupa Kozmetik Derneği Cosmetics Europe ve Avrupa Sabun, Deterjan ve Bakım Ürünleri Derneği AISE’ın genel kurullarına katıldılar. Bültende konu ile ilgili haberimizi de bulabilirsiniz. Bültenimizdeki “Sürdürülebilir Pazarlama İçin İpuçları” ve “Genç Tüketicileri Anlamak” başlıklı haberlerimizin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Bir sonraki e-bültenimizde görüşmek üzere, tüm üyelerimize sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir Ramazan Bayramı ve yaz mevsimi diliyorum.

Ahmet PURA
KTSD Yönetim Kurulu Başkanı

 
 
HaberGörsel  
Üye Bilgilendirme Toplantısı

26 Haziran 2013 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da gerçekleştirilen KTSD Üye Bilgilendirme Toplantısı'nda bir araya gelen üyelerimiz bir önceki üye buluşmasından bu yana Derneğimiz tarafından gerçekleştirilen çeşitli çalışmalarla ilgili bilgi almanın yanı sıra temizlik ve kozmetik sektörlerindeki son gelişmeleri değerlendirdiler.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KTSD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura, gelecek dönemde sektörümüzü bekleyen dinamikleri analiz ederek sektörel birliğin önemine vurgu yaptı. KTSD’nin KOBİ’lere açılmasıyla birlikte daha geniş tabanlı bir güç birliğine doğru adım atılacağını söyleyen Pura, daha öngörülebilir bir düzenleme ortamı için sektörel inisiyatiflerin geliştirilmesi gereğine işaret etti.  Ahmet Pura, temizlik ve kozmetik sektörlerinin gerek ciro gerek ihracat kapasitesi bakımından ekonomiye sağladığı katkının sürdürülebilirliği açısından, sektörün düzenleme süreçleri içinde daha etkin rol almasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Pura ayrıca, önümüzdeki süreçte KTSD’nin üye olduğu uluslararası platformlarda da daha güçlü bir varlık göstereceğini söyledi.

Açılış konuşmasının ardından KTSD Genel Koordinatörü Vuranel Okay KTSD İletişim Komitesi’nin geçmiş dönem faaliyetlerini ve stratejik önceliklerini özetleyen bir sunum yaptı.

Toplantıda daha sonra KTSD yürütme kurullarının son dönem faaliyetleri aktarıldı. Kozmetik Yürütme Kurulu faaliyetleri hakkında bilgi veren Yürütme Kurulu Başkanı Nilgün Dayıoğlugil, üyelerin gündemindeki konuların KTSD gündemine taşınmasının önemini vurguladı. Dayıoğlugil, Yürütme Kurulu çalışmalarında öne çıkan konu başlıklarının ürün bileşenleri, nanomateryaller, ağız bakım ürünleri ve tıbbi cihazlar olduğunu belirtti. Kozmetik Kanunu Tasarısı Taslağı’na da değinen Nilgün Dayıoğlugil, taslakla ilgili KTSD görüşü oluşturulduğunu ve üyelerle paylaşıldığını kaydetti ve taslağın genel olarak AB Kozmetik Tüzüğü'nden farklı olan noktalarına değindi. Kozmetik Yürütme Kurulu Üyeleri Belgin Yıldız ve Selçuk Sakaoğlu tarafından hazırlanan Nanomateryaller hakkında bilgilendirme sunumunun üyelerimizle paylaşılmasının ardından Dayıoğlugil de, nanomateryaller konusunun gelecek dönemde önem kazanacağını vurguladı ve bu doğrultuda bir sonraki üye toplantısında nanomateryallerin tüketici açısından ne anlama geldiği konusunda bir uzman sunumu gerçekleştirileceğini söyledi.

Temizlik Yürütme Kurulu’nun faaliyetlerini aktarmak üzere söz alan Yürütme Kurulu Başkanı Melike Özener, gündemdeki önemli konular arasında bebek deterjanlarının ve biyosidal ürünlerin olduğunu belirtti. Birçok temizlik ürünü ile ilgili düzenleme yetkisinin önümüzdeki dönemde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yetkisine geçeceğini kaydeden Özener, bu doğrultudaki uyum çalışmalarının sürdüğünü, geçiş tarihi olarak Kasım 2013’ün hedeflendiği bilgisini aktardı. Melike Özener, sektörün gündemindeki diğer konu başlıklarını da ambalajlarda meyve görselleri kullanımı ile ilgili görüş oluşturulması, anti-bakteriyal diş fırçaları ve bebek deterjanları ile ilgili çalışmalar olarak özetledi.

Toplantının sonunda KTSD Teknik Uzmanı Serli Önlü, REACH Türkiye Kimyasallar Projesi bağlamındaki son gelişmeler, Maddelerin ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi ve Ambalajlanması ile ilgili konular ve Sanayiden Kaynaklanan Kirliliğin Azaltılması–Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol (EKÖK–IPPC) ve Endüstriyel Emisyonlar Direktifleri AB Eşleştirme Projesi hakkında bir bilgilendirme sunumu yaptı.

 
 
HaberGörsel

HaberGörsel
 
KTSD Yöneticileri Türkiye’yi Temsilen Cosmetics Europe ve AISE Genel Kurullarına Katıldı

14–17 Haziran tarihleri arasında Brüksel’de düzenlenen AISE Genel Kurul Toplantısı'na Derneğimiz Başkan Yardımcısı Melike Özener katıldı. Yapılan Genel Kurul’da KTSD’nin AISE üyelik talebi kabul edildi.

Derneğimiz Başkan Yardımcıları Melike Özener, Nilgün Dayıoğlugil, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Fügen Soykut ve Genel Koordinatör Vuranel Okay 12–14 Haziran 2013 tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleştirilen Cosmetics Europe Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Genel Direktör Bertil Heerink, 2012 yılında Avrupa kişisel bakım pazarında istikrarlı bir büyüme olduğunu belirtti.

 
 
HaberGörsel  
“Kozmetik Ürünlerin Güvenlilik Değerlendirme Kursu” 7–9 Haziran’da Ankara’da Gerçekleşti

Türk Toksikoloji Derneği ve Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından düzenlenen Kozmetik Ürünlerin Güvenlilik Değerlendirme Kursu  7–9 Haziran tarihleri arasında Ankara’da TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleşti.  

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ercan Şimşek toplantının açılışında yaptığı konuşmada kozmetik ürünlerde güvenlilik değerlendirmesinin önemine dikkat çekti. Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de kozmetik ürünlere yılda 5 milyar dolar civarında bir harcama yapılıyor. Bu ürünlerinde önemli bir kısmı ithal ediliyor. Türkiye’de yerli üretim maalesef çok fazla değil. Bu üreticiler de sahip oldukları işyerlerinde yasal mevzuatın mecburi kıldığı rakam haricinde kimyager ve eczacı bulundurmuyorlar. Burada eczacılık fakültesinde görev yapan hocalarımıza çok fazla görev düşüyor. Hocalarımız maalesef kozmetik ürünlerin üretimi konusunda çok fazla çalışma gerçekleştirmemişler.  Eğer ülke olarak 2023 yılında kozmetik ürünlerde 5 milyar dolar ihracat yapacak noktaya gelmek istiyorsak bunları konuşmamız lazım. Bu alanda yetişecek uzman kişi sayısını artırmalıyız. Üniversiteler sadece diploma veren kurumlar olmaktan çıkıp sektör ile işbirliği içerisinde öğrencilere pratik bilgileri de verebilen kurumlar haline gelmeliler”. 

Farmasötik toksikoloji ya da toksikoloji alanı ile ilgilenen kişilerin katıldığı kursta kozmetik güvenlilik değerlendirmesi konusundaki temel bilgiler katılımcılar ile paylaşıldı.

Program ile ilgili detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.turktox.org.tr/pictures/kozmguvkursu-program-18.05.2013.pdf

 
 
HaberGörsel  
Multidisipliner Kozmetik Yaklaşımlar ve Sektörel Değerlendirme Sempozyumu 8 Temmuz’da Ankara’da Gerçekleşti

Kozmetik ürünlerin yenilikçi ve kaliteli üretimlerini teşvik etmek amacıyla, bu ürün grubuyla doğrudan ilişkili ve sektörün gelişmesine ışık tutacak konulara yer verilen “Multidisipliner Kozmetik Yaklaşımlar ve Sektörel Değerlendirme Sempozyumu”, KTSD’nin desteği ile Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 8 Temmuz’da Ankara Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.  

Sempozyumun açılış konuşmasını Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Saim Kerman yaptı. Sempozyumun “Yerli Kozmetik Sektörünün Gelişimi” başlıklı panelinin yöneticiliğini üstlenen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ercan Şimşek, sektörün geleceği adına akademisyenler, yerli ve yabancı üreticiler ile bir araya gelmenin önemini vurguladı. Bakanlık olarak sektörün tüm paydaşlarının düşüncelerini ve bilgilerini daha fazla paylaşabilecekleri bu tür organizasyonları gerçekleştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Sempozyumda ayrıca Vrije Üniversitesi, Tıp ve Eczacılık Fakültesi, Toksikoloji Dermato–Kozmetoloji ve Farmakognozi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Vera Maria Rogiers, Kozmetiklerin Güvenlik Değerlendirmesi (Temel Prensipler), Kozmetiklerin Güvenlilik Değerlendirmesi (Özel Ürün Gruplarına Yönelik)  ve Kozmetiklerde Hayvan Testlerine Alternatif Testler konularında konuşma yaptı.  

Toplantıda söz alan KTSD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Fügen Soykut, sektörel gelişimin tamamlanabilmesi için stratejik bir yol izlenmesi gerektiğini belirtti. Çok renkli bir floraya sahip Türkiye’nin bu alanda yapılacak çalışmalarla önemli bir ham madde ithalatçısı konumuna gelebileceğinin altını çizen Soykut sözlerine şöyle devam etti: “İnovasyon sadece buluş demek değildir. Yaptığımız her çalışmayı sorgulamalıyız. İşlem mühendisliği alanında yapılacak çalışmalar ile şirketlerin maliyetlerini azaltma yönünde çok çeşitli inovatif çalışmalara imza atabiliriz. Bunun yanında Ar-Ge çalışmaları yapılabilecek enstitülerin açılması ile bu alanda daha fazla çalışma gerçekleştirebilir, örneğin hayvan deneylerine alternatif inovatif yöntemler geliştirebiliriz. Tüm dünyaya yöntem satabiliriz. Sektörümüzün tabii ki sorunları var ama bu sorunları önce sıraya koyup sonrasında belirleyeceğimiz stratejilerle tüm paydaşlar olarak bir araya gelerek halledebileceğimizi umuyorum. Bu yönde de yapılacak tüm çalışmalara dernek olarak her zaman destek olacağımızı belirtmek istiyorum.”

 
 
HaberGörsel  
Sürdürülebilir Pazarlama İçin İpuçları

Günümüzün stratejik pazarlama anlayışında tüketicilere sunulan içerik, her geçen gün daha da önem kazanıyor. Dahası, iş dünyasını yakından ilgilendiren “sürdürülebilirlik” kavramı, artık pazarlama çalışmaları için de geçerli. Peki, sürdürülebilir bir içerik yaratmak ve bu içeriği pazarlamada etkin olarak kullanmak için neler gerekli? Konuyla ilgili çalışmalar bazı ipuçları sunuyor:

  1. Uzun vadeli bir içerik yönetimi yatırımı, kuruluşun üst düzey yönetimi ve uzmanları tarafından sağlanan içeriğin pazarlama iletişimi için tasarlanmasını sağlayacaktır.
  2. Kuruluş içine yönelik ortak akıl yürütme platformları oluşturmak, özellikle de tüketicilerle yakın temasta olan çalışanların katkısını kolaylaştıracaktır.
  3. Giderek yaygınlaşan başka bir uygulama da, doğrudan tüketici görüşlerini almak ve iletişim sürecinde değerlendirmektir.
  4. Olumlu tüketici deneyimlerinin pazarlama iletişiminde kullanılması da yaygın bir uygulamadır.
  5. Farklı dijital platformların pazarlama iletişimine sunabileceği avantajlar değerlendirilmelidir.
Makalenin tamamı için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. 

http://www.curata.com/blog/the-only-6-ways-to-build-a-sustainable-content-marketing-organization/

 
 
HaberGörsel  
Sağlık İçin Ticari Sırlar Açıklanabilecek

Ürünlerin piyasa denetimi sırasında elde edilen ticari sır niteliğindeki veya fikri ve sınai mülkiyet hakkına ilişkin bilgiler, insan sağlığı ve güvenliğinin gerektirdiği hallerde ifşa edilebilecek.

“Ürünlerin Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik”in yürürlüğe konulması; Ekonomi Bakanlığının 8 Nisan 2013  tarihli ve 25175 sayılı yazısı üzerine, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanunun 14 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 27 Mayıs 2013 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Buna göre, yetkili kuruluşlar, denetimler sırasında temin ettikleri ve ticari sır niteliğindeki veya fikri ve sınai mülkiyet hakkına ilişkin bilgilerin gizliliğini korumak için gerekli tedbirleri alacak. Ancak mevzuatın ve insan sağlığı ve güvenliğinin gerektirdiği hallerde yapılan ifşaat bu kapsamda sayılmayacak.

Piyasa gözetimi ve denetimi yetkili kuruluşların görev ve sorumluluğunda olacak. Piyasa gözetimi ve denetimi alanında yetkili kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyon Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanacak.

Haberle ilgili ayrıntıya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130627-3.htm

 
 
HaberGörsel  
Genç Tüketicileri Anlamak

Özellikle dijital teknolojiler konusundaki yetkinlikleri ile öne çıkan genç tüketicilerin hayli etkin bir tüketici grubu olduğu konusunda herkes hemfikir. Peki, kişisel bakım ve kozmetik sektörü bu tüketicilere nasıl yaklaşmalı? Genç tüketiciler, bir yandan yeni teknolojileri alabildiğine kullanırken, bir yandan da neyin popüler olduğunu belirliyorlar. Bu tüketici grubu hem bilgili hem de satın alma gücüne sahip. Dahası, tüketim alışkanlıkları ve marka tercihleri konusunda anne babalarını da etkiliyor, eğilimlere yön veriyor ve bilgiye erişme konusundaki olanaklarını sonuna dek kullanıyorlar. Tüm bunlar göze alındığında, markaların, genç tüketicilerle duygusal bağlar kurmasının önemi vurgulanıyor. Çok sayıda marka da, genç tüketicilere yaklaşımda sadece ticari mesajlar vermenin yeterli olmayacağına inanıyor.

http://www.cosmeticsbusiness.com/technical/article_page/Groomed
_Youth__market_power_for_the_teens/89130#sthash.2ve5MwGR.dpuf