Header
 
HaberGörsel  
Başkan'ın Mesajı

Değerli KTSD Üyeleri,

Kozmetik ve temizlik sektörlerinin güçlü temsilcisi KTSD, 2014 yılı itibarı ile 25. yılını kutluyor olacak. Bu 25 yıl boyunca oluşturulan ve katılımcılık, dayanışma, paylaşım ve sürdürülebilirlik odaklarında derinleşen geleneğimiz, bugün geldiğimiz noktada, saygın ve güvenilir bir sektörel gücü, bir referans noktasını temsil etmektedir.

Bildiğiniz gibi, Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği (KTSD), 1989 yılında kurulan Sabun ve Deterjan Sanayicileri Derneği (SDSD) ile 1991 yılında kurulan Kozmetik ve Tuvalet Müstahzarları Üreticileri Derneği (KTMD)’nin 2010 yılında birleşmesi ile ev ve kişisel bakım endüstrisinin yasal, bilimsel ve toplumsal platformlardaki ortak sesi olma vizyonu ile yola çıktı. Derneğimiz bir yandan The International Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products (AISE) ve Cosmetics Europe (CE) gibi uluslararası sektörel platformlara üyeliği ile global bilgi paylaşımı ve dayanışmanın parçası olurken, bir yandan da karar vericiler ile geliştirdiği ilişkilerle sektörümüzü doğrudan ilgilendiren yasal çerçeveye anlamlı katkılarda bulundu.

KTSD, sektörlerimizin faaliyet alanları ile ilgili karar verici paydaşlarımız olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, bir dizi kamu kurum ve kuruluşuyla geliştirdiği ilişkiler sonucunda, sektörlerimizle ilgili karar süreçlerinde aktif bir çözüm ortağı oldu.

Bu atılım ve başarıların temelinde, hiç kuşkusuz, siz üyelerimizin katılımcılığı ve desteği yatmaktadır. KTSD üyeleri, dernek çalışmalarına ayırdıkları zaman, sundukları uzmanlık bilgileri ve sağladıkları kaynaklarla, derneğimizi saygın, güvenilir ve güçlü bir sektörel platform haline getirmişlerdir.

Hepinize katılımcılığınız ve desteğiniz için teşekkür ediyorum.

Dünyada ve Türkiye’de sektörümüze dair olan gelişmeleri ve faaliyetlerimizi siz üyelerimize aktarmak için hazırladığımız e-bültenimizde bu ay AISE’nin “Temizlik Ürünlerinin Güvenli Kullanımı” başlığıyla onuncusunu gerçekleştirdiği Information Day Konferansı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

5–7 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleştirilecek, Kozmetik sektöründeki önemli konuların, eğilimlerin ve endişelerin konuşulacağı Kozmetik Vizyon 2014 ile ilgili bilgilere de bültenimizden erişebilirsiniz.

Bültende, ayrıca Markets and Markets’ın kozmetik ambalaj pazarının önümüzdeki beş yılda, her yıl % 5’ten fazla büyüyeceği öngörülen “Kozmetik Ambalaj” başlığı altındaki raporu ile ilgili haberi sektörümüze ışık tutması amacıyla sizinle paylaşıyoruz.

Bu sayıda, AISE ile ilgili yer verdiğimiz bir başka haber ise kuruluşun sıvı çamaşır deterjanları için geliştirdiği “Çevresel Ayak İzi Pilot Uygulaması.” Ülkemizde de yaygınlaştırılabilecek ve teşvik edilebilecek proje ile ilgili detaylı bilgiye bültenimizden ulaşabilirsiniz.

Cosmetics Europe’nın kozmetik ürünlerde kullanılan Metilizotiazolinon (MIT) hakkında bir tavsiyesi yayınlandı. Özetle, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılabilen MIT'nin ıslak mendiller de dâhil olmak üzere durulanmayan ürünlerde kullanılmamasını, bu doğrultuda şirketlerin bir mevzuat değişikliğini beklemeden aksiyon almasını, diğer ürünler içinse mevcut 100 ppm konsantrasyonun korunmasını tavsiye eden ve sektörümüz için bir hayli önemli olan bu açıklamayı da bültenimizde sizlerin bilgisine sunuyoruz.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 5 yıllık stratejik planını Aralık ayında yayınladı. Sektörümüzün önümüzdeki beş yılının gündemini belirleyecek olan plan ile ilgili haberi detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederim.

Bültenimizde, ayrıca bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan “Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi” bilgilerine de yer verdik.

Cosmetics Europe’un 10–11 Haziran tarihleri arasında gerçekleştireceği “Bilim ve Yönetmeliğin Eşiğinde Kozmetik” başlıklı konferansı da bültenimizde yer alıyor. Karar vericiler ile sektörümüzden katılımcıların yer alacağı konferansın kozmetik yönetmeliklerindeki eğilimleri ve karar vericilerin gündemini anlamlandırmamız açısından faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Bir sonraki e-bültenimizde görüşmek üzere, tüm üyelerimize sağlıklı, huzurlu ve mutlu zamanlar diliyorum.

Ahmet Pura
KTSD Yönetim Kurulu Başkanı

 
 
HaberGörsel  
10. AISE. INFORMATION DAYS KONFERANSI 3 ARALIK'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AISE, Information Days konferanslarının onuncusunu “Temizlik Ürünlerinin Güvenli Kullanımı” başlığıyla 3 Aralık 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirdi. AISE Information Days’in bu yılki konusu  temizlik ve bakım ürünlerinin güvenli kullanımını teşvik etmek ve korumak için sanayi sektörünün üstlendiği proaktif çalışmalardı. Gerçekleştirilen etkinlikte AISE, mevzuatın yeterince uygulanması hususu ve özellikle de AB CLP Tüzüğü ile ilgili gönüllü girişimlerini ve faaliyetlerini katılımcılara aktardı.

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu üst düzey temsilcileri, üye devletler ve özel sektörün de içinde bulunduğu paydaşlar, konferans süresince yürüttüğü tartışmalar ve fikir alışverişleriyle konferansa katkıda bulundu.

Deterjan sektörü için yenilikçi ve emsalsiz bir bilgi ve uzmanlık paylaşma sistemi olan 10. AISE Information Days, ilgili tüketici bilgileriyle CLP altında anlamlı deterjan etiketlemeleri yapması beklenen 'CLP Sınıflandırması için Deterjan Endüstrisi Network' ünün başlamasına adım atmak amacıyla önemli bir platform oldu.

Avrupa'da deterjan ve bakım ürünleri endüstrisi için oluşturulan Information Days platformu, ürünlerin güvenli ve uygun kullanımı için paydaşlarla yakın bir ilişki ve diyalog kurma yoluyla ilgili tüketicilerin ve profesyonellerin bilgilendirilmesini amaçlamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için http://www.aise-infoday2013.eu/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
 
HaberGörsel  
“KOZMETİK VİZYON 2014” SEKTÖRDEKİ GELİŞMELERE IŞIK TUTACAK

Kozmetik sektöründeki önemli konuların, eğilimlerin ve endişelerin konuşulacağı Kozmetik Vizyon 2014, 5–7 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleştirilecek. Sektörün önemli oyuncularının katılacağı etkinlik, katılımcılara bilgi ve sektördeki uygulamaların paylaşımı açısından önemli bir fırsat sunuyor.

Öncü Ar-Ge uygulamaları ile üst düzey iş yöneticilerin bir araya geldiği etkinlikte, stratejik içerikler ile kozmetik sektöründeki kritik pazar eğilimleri ve gelişmeleri derinlemesine analiz edilecek.

Konusunda uzman isimlerin, dünyanın önde gelen uygulamaları ile sektörde çizilebilecek yenilikçi rotaları; müşteri taleplerini anlama, şekillendirme ile gelişmekte olan pazarlardaki fırsatları anlatacağı zirve ile ilgili daha fazla bilgiye http://www.cosmeticsvisionevent.com/
adresinden ulaşabilirsiniz.

 
 
HaberGörsel  
SON PAZAR RAPORLARINA GÖRE KÜRESEL KOZMETİK AMBALAJ PAZARI ÖNÜMÜZDEKİ BEŞ YIL İÇİN HER YIL % 5’İ AŞAN BİR BÜYÜMEYE ULAŞACAK

Son pazar raporlarına göre küresel kozmetik ambalaj pazarı önümüzdeki beş yıl için her yıl % 5’i aşan bir büyümeye ulaşacak. Markets and Markets’in “Kozmetik Ambalaj” başlığı ile yayımladığı rapora göre, 2013 ile 2018 yılları arasında %5,4’lük yıllık bileşik büyüme oranı ile büyüyecek olan sektör 32,4 milyar dolara ulaşacak.

Ambalajlı ürünlerdeki bu büyümeye paralel olarak, üretim makineleri piyasasında da benzer bir yörüngede büyüme bekleniyor. Rapordaki tahminlere göre pazarın üretim kısmı 2018’de 2,5 milyar dolar değerinde olacak.

Yine rapora göre, coğrafi bazda bakıldığında pazar en hızlı Asya Bölgesinde büyüyecek. Gelecekteki büyümenin özellikle 30 yaş üstünde, yaşlanma karşıtı çözümler arayan kadınlara odaklı olacağının muhtemel olduğu, 2009 yılından bu yana yaşanan uzun süreli ekonomik kriz sonrası toparlanma belirtileri gösteren Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında ise beklentiler doğrultusunda yüksek büyüme oranlarının görüleceği vurgulanıyor.

Raporda ayrıca, ambalaj tercihleri ile ilgili olarak,?? ambalaj gelişiminde ürün ve malzeme özelliklerini belirleyici unsurlar olarak tanımlanırken, plastiğin hala baskın olarak kullanıldığı da belirtiliyor. Raporlar ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

 
 
HaberGörsel  
AISE EVSEL SIVI ÇAMAŞIR DETERJANLARI İÇİN ÇEVRESEL AYAK İZİ PİLOT UYGULAMASINI BAŞLATTI

13 Ekim 2013’te, AISE’nin evsel sıvı çamaşır deterjanları için geliştirdiği pilot uygulama, Avrupa Komisyonu tarafından üç yıllığına Ürünler Çevresel Ayak İzi pilot uygulaması için seçildi. Proje, resmi olarak AISE Ürünler Çevresel Ayak İzi Teknik Sekreteryası’nın 19 Kasım’da gerçekleştirdiği bir toplantı ile başlatıldı.

Özel sektör ortaklıkları, Afise (Fransa) ve Detic (Belçika) gibi sektör dernekleri, İsviçre Çevre Bakanlığı ve Berlin Teknik Üniversitesi gibi dış paydaşlarla birlikte yürütülecek projede AISE, sanayi için çevreci bir yöntem geliştirmeyi ve bu yöntemi test etmeyi amaçlıyor. Paydaş katılımının önemli bir proje unsuru olduğu çalışmada, paydaşların Avrupa Birliği Wiki platformuna içerik girmeleri ve bu platformdaki içeriğin zenginleştirilmesi bekleniyor.

Ürün kapsamı tanım taslağı, yaşam döngüsü aşamaları ve teknik konuların konuşulacağı ilk paydaş çalıştayı Mart 2014’te düzenlenecek. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için Avrupa Komisyonu sitesindeki bölüme burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

 
 
HaberGörsel  
COSMETICS EUROPE KOZMETİK ÜRÜNLERDE KULLANILAN “METİLİZOTİAZOLİNON” (MIT) HAKKINDA BİR TAVSİYE YAYINLADI

Cosmetics Europe, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılabilen Metilizotiazolinon'un (MIT)  kullanımının durdurulmasına yönelik 12 Aralık tarihinde, sektör çapında bir tavsiye yayınladı. Avrupa Kontakt Dermatit Derneğiyle (ESCD) yapılan görüşmelerden sonra Cosmetics Europe, MIT'nin kozmetik ıslak mendiller de dâhil olmak üzere durulanmayan ürünlerde kullanımının durdurulmasını, diğer ürünler içinse mevcut 100 ppm konsantrasyonunun korunmasını önerdiğini duyurdu. Bu önerinin, maddenin ciltte beklenmeyen reaksiyonlara neden olmasını önlemek amacıyla, tüketicinin yararı açısından dile getirildiği vurgulandı. Tavsiye açıklamasında, şirketlerin mevzuatta bir değişiklik beklemeden mümkün olan en kısa zamanda bu tavsiyeyi uygulamaları önerildi.

MIT maddesinin kozmetik sektöründe kullanılma sürecinin anlatıldığı ve Dermatoloji topluluğunun MIT’ye verilen pozitif yama reaksiyonlarındaki ciddi artış bulgularının üzerine Cosmetics Europe’un bu endişeleri dikkatli bir şekilde ele alarak, içerik tedarikçileri ve kozmetik ürün imalatçılarının desteğiyle MIT için klinik, toksikoloji ve kozmetovijilans odaklı bir inceleme yürüttüğünü dile getirdiği açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan bu konuda Tüketici Güvenliği Bilimsel Komitesi (SCCS)'nin görüşü durulanmayan ürünler için Cosmetics Europe ile paralel şekilde MIT kullanılmaması yönündeyken diğer ürünler için en fazla 15 ppm konsantrasyonda kullanılmasının güvenli olduğu şeklinde.

 
 
HaberGörsel  
SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU 5 YILLIK STRATEJİK PLANINI YAYINLADI

Kamu idarelerinde mali disiplini sağlamak, kaynakları stratejik önceliklere göre dağıtmak, bu kaynakların etkin kullanılıp kullanılmadığını izlemek ve bunun üzerine kurulu bir hesap verme sorumluluğu geliştirmek üzere düzenlenen 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu doğrultusunda, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Stratejik Plan çalışmaları ile paralellik arz edecek şekilde 2013–2017 yıllarını kapsayan Stratejik Planlama çalışmalarını tamamladı. Kurum, katılımcılık anlayışını göz önünde tutarak paydaşlarının görüş, öneri ve beklentileri doğrultusunda hazırladığı Stratejik Planlama raporunu Aralık 2013’te yayınladı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun hazırladığı stratejik planın kozmetik sektörü ile ilgili kısmında, sektörün hızlı büyüyen dinamik yapısıyla ülke ekonomisine katkı sağladığı bilgisi yer aldı.

Çalışmada yer alan kozmetik ihracat rakamlarına göre en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Irak 80 milyon dolarla ilk sırayı alırken bunu 56 milyon dolarla İran, 36 milyon dolarla da Rusya izliyor. Azerbaycan, Almanya ve Romanya da ihracat yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Çalışmada Türkiye'nin kozmetik ithalatının 640 milyon dolara yaklaştığı bundan en fazla payı ise sırasıyla 138 milyon dolarla Fransa, 111 milyon dolarla Almanya, 86 milyon dolarla Polonya, 45 milyon dolarla İngiltere, 43 milyon dolarla ABD’nin aldığı bilgisi paylaşılıyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun paydaşları ile katılımcı bir anlayışla belirlediği 3 stratejik amaç ve bunlarla ilişkili 13 hedefin yanı sıra mevcut durumun, mevzuatın, yasal yükümlülüklerinin ve kurum paydaşlarının derinlemesine incelendiği Stratejik Plan’a buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
HaberGörsel  
KOZMETİK KİMYASI, ÜRETİMİ VE STANDARDİZASYONU KONGRESİ, 14–16 ŞUBAT TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi”, 14–16 Şubat 2014 tarihinde Antalya’da  gerçekleştirildi.

“Kozmetik Ürünlerin Güvenliği” ana teması ile düzenlenen kongrede, sektörün karşılaştığı sorunlara çözüm arayışları için, Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili uzmanları, sektördeki en yeni bilgileri ve güncel gelişmeleri izleyenlere aktardı. Kongreye ayrıca üniversitelerin kimya, kimya mühendisliği, biyoloji, biyokimya bölümleri ile eczacılık ve tıp fakültelerinden değerli bilim insanları ve kozmetik sektöründen değerli uzmanlar katıldı.

Kozmetik üreticilerinin, kozmetik sektörünün hızla büyüyen rekabetçi pazarında yer alabilmesi, büyük bir hızla ilerleyen bilim ve teknolojiye uyum sağlayabilmesi, sürekli değişen tüketicilerin istek ve arzularına cevap verebilmesi ve ulusal ve uluslararası arenada rekabet edebilmesi amacıyla üniversiteler ile kamu ve özel sektör araştırma merkezlerinde yürütülen Ar-Ge çalışmalarının aktarıldığı kongrenin destekleyenleri arasında Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği de bulunuyor. Kongre ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 
 
HaberGörsel  
COSMETICS EUROPE KONFERANSI 2014: "BİLİM VE YÖNETMELİĞİN EŞİĞİNDE KOZMETİK" 10–11 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Cosmetics Europe, 10–11 Haziran tarihleri arasında, Brüksel’de, “Bilim ve Yönetmeliğin Eşiğinde Kozmetik” başlığı ile bir konferans düzenleyecek.

Kozmetik sektöründe ortaya çıkan bilimsel ve düzenleyici eğilimleri ve zorlukları tartışmak üzere, uluslararası sanayiyi ve karar vericileri bir araya getirmek amacıyla düzenlenen konferansta, detaylı sunumlar ve gerçekleştirilecek aktif katılımlı oturumlarla katılımcılar, sektörü etkileyen mevzuatları ve karşılaşılan zorlukları irdeleme imkânı bulacak.

Güvenlik değerlendirmeleri ile kozmetik yönetmeliklerindeki eğilimler ve zorluklar, hayvan testlerine alternatif olabilecek yöntemlerin araştırılması için gerçekleştirilebilecek kamu-özel sektör ortaklığı, AB Kozmetik Regulasyonu ve gelecekteki gelişmeler, değer zincirindeki yasal sorumluluklar ve kozmetik yönetmeliklerindeki küresel eğilimler gibi konuların konuşulacağı konferans ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.