Header
 
HaberGörsel  
Başkan’ın Mesajı

Değerli KTSD Üyeleri,

Bildiğiniz gibi Mart ayının başında gerçekleştirdiğimiz Olağan Genel Kurulumuzda yeni Yönetim ve Denetim kurullarımızı oluşturduk. Yeni dönemde görev almayı kabul eden tüm meslektaşlarım adına, bizlere duyduğunuz güven için hepinize bir kez daha teşekkür ediyorum.

Yeni çalışma dönemimiz hem dünya çapında, hem de ülkemizde, sektörel düzenlemeler alanında yeni eğilim ve konuların gündeme geleceği bir dönem olacak. Sektör olarak bir yandan toplumsal yaşamdaki gelişmelere paralel yeni tüketici eğilimlerini, bir yandan da karar vericilerin gündemini yakından izleyecek ve bu doğrultuda kendi pozisyonlarımızı oluşturacağız. Tüm bu süreçlerde en önemli odak noktalarımızdan biri, sektörümüzün gelişim ve ar-ge potansiyeli ile ekonomiye ve tüketicilere yaptığı katkılar olacak.

Bültenimizin bu sayısında, son dönemde gerçekleştirdiğimiz önemli etkinliklerin yanı sıra karar vericilerin gündemine dair haberlerimizi, yeni tüketici eğilimlerini ve önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan önemli sektörel buluşma ve toplantılara dair haberleri bulabilirsiniz.

Nisan sayımızda yeni haberler ve gelişmelerle yeniden birlikte olmak dileğiye…

Ahmet PURA
KTSD YK Başkanı

 
 
HaberGörsel  
KTSD Genel Kurulu Yapıldı

8 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen KTSD Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda yeni Yönetim ve Denetim Kurullarımız oluştu. Görev alan tüm üyelerimizi kutluyor ve başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz.

 
 
HaberGörsel  
Yeni Dönemin İlk Üye Buluşması

Genel Kurul sonrası ilk üye toplantımız, 22 Mart 2013 tarihinde Kozyatağı ByOtell’de gerçekleştirildi. Toplantıda, üyelerimizle bir önceki buluşmamızdan bu yana gerçekleştirilen etkinlikler ve sektörümüzde yaşanan gelişmeler paylaşıldı.

 
 
HaberGörsel  
KTSD Ürünlere İlişkin İddiaların Desteklenmesi Hakkında Görüşler Toplantısı

22 Mart 2013 tarihinde Kozyatağı ByOtell’de Reklam Kurulu (REK), KTSD ve Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) katılımları ile gerçekleştirilen Ürünlere İlişkin İddiaların Desteklenmesi Hakkında Görüşler toplantısının açılışını yapan Ahmet Pura, REK, RÖK ve sektör temsilcilerinin sorunları tartışmak için ilk defa bir araya gelindiğini vurgulayarak bunun yetkili kurum ve sektör arasındaki diyalog üzerindeki önemine dikkat çekti. Pura, RÖK’ün yeniden yapılanma sürecinin güncelliği ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’daki değişikliklerin çok kısa sürede gerçekleşecek olması nedeniyle, bu toplantının daha da önem taşıdığını söyledi. Vuranel Okay’ın KTSD reklam denetimleri yaklaşımını sunmasının ardından, sırasıyla RÖK ve REK temsilcileri de sunumlarını gerçekleştirdiler. Toplantının sonunda konuşmacılar katılımcıların sorularını cevapladılar.

 
 
HaberGörsel  
AB Kozmetik Tüzüğü Bilgilendirme Semineri Düzenlendi

İMMİB tarafından KTSD desteği ve Tİ&TCK katılımıyla, 25 Mart 2013 Pazartesi günü tam gün süren “1223/2009 Sayılı AB Kozmetik Tüzüğü Hakkında Bilgilendirme Semineri” düzenlendi. KTSD’nin önemli katkılarıyla hayata geçen seminerin sabah bölümü ihracatçılara, öğleden sonraki bölümü ise iç pazara mal veren üreticilere ve ithalatçılara yönelik olarak gerçekleşti.  Toplantının sabah bölümünde ayrıca Cosmetics Europe Genel Direktörü Bertil Heerink, 1223/2009 sayılı AB Tüzüğü ve uluslararası düzeyde etkileri, pazarlama açısından mevzuata uyumu, nanoteknoloji ve hayvan deneyleri hakkında bir sunum yaptı. Kıdemli Teknik Uzman Manuela Coroama ise AB Kozmetik Tüzüğü Neler Getiriyor? başlığı ile güvenlik değerlendirmesi, iddialar ve REACH Süreci ile ilgili sunum yaptı.

 
 
HaberGörsel  
Avrupa Kozmetik Sektörü, Avrupa Birliği’nin Hayvan Deneyleri ile İlgili Son Kararı Hakkında bir Açıklama Yaptı

Cosmetics Europe, Avrupa Birliği sınırları içinde hayvanlar üzerinde test edilmiş maddeler içeren kozmetik ürünlerin satış ve pazarlamasının 11 Mart 2013 tarihi itibarıyla durdurulmasına yönelik AB kararını, erken alınmış bir karar olarak değerlendirdi. Kararın, ürünlerin güvenlik testleri bağlamındaki mevcut bilimsel bilgi eksikliklerini ve hayvan deneylerine alternatif yöntemlerin henüz tüm güvenlik sorunlarını çözemediğini göz ardı ettiğini kaydeden Cosmetics Europe, kararın aynı zamanda kozmetik sektöründe yenilikçiliği engelleyici nitelikte de olduğunu belirtti.

Cosmetics Europe Genel Direktörü Bertil Heerink, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kozmetik sektörü, hayvan deneylerinin sona erdirilmesi konusundaki kararlılığını, alternatif deney yöntemlerinin araştırılmasına yaptığı kayda değer yatırımla ortaya koymuş durumdadır. Dahası, Avrupa ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan kozmetik sektörü, hayvan deneylerine alternatiflerin geliştirilmesini de kapsayan bir büyüme ve yenilikçilik stratejisi oluşturmak zorundadır. Söz konusu kararın zamanlaması ise, sektörün, özellikle de KOBİ’lerin yenilikçilik kapasitesini sınırlandıracak niteliktedir. Karar aynı zamanda, bilimsel bilgi temelinde bir teknik düzenleme yaklaşımı öngören Avrupa 2020 stratejisine de ters düşmektedir”.

 
 
HaberGörsel  
Araştırma Şirketi Euromonitor’dan 2013 Tüketici Eğilimleri

Pazar araştırması şirketi Euromonitor tarafından her yıl yayınlanan tüketici eğilimleri raporu, 2013 yılındaki en önemli 10 tüketici eğilimini ortaya koyuyor. Raporun yazarları, gelişmekte olan pazarlardaki tüketicilere has bazı özel eğilimlerin saptanamamış olmasını, Batı-Doğu karşıtlığının giderek ortadan kalkmasına ve küresel bir tüketici kültürünün öne çıkmasına bağlıyorlar. Rapora göre, 2013 yılında yenilikçi ve niş ürünlere yönelim artacak. Tüketici deneyimlerinin sosyal mecralarda paylaşımıyla, “yeni” olanı denemek de bir risk olmaktan çıkacak. Rapor, ekonomik koşullar nedeniyle giderek daha fazla ailenin ya da arkadaşın bir arada yaşamaya başladığını, dolayısıyla aile kullanımına ya da çoklu kullanıma uygun ürünlere olan talebin artacağını öngörüyor. Raporda yer alan bazı diğer öngörüler ise üniseks ürünlere talebin artacak olması, doğal ve sağlıklı beslenme eğilimlerinin artarak devam etmesi, yerel ürün ve markaların öne çıkması ve yaşlı tüketicilerin daha sofistike ürünlere yönelik talepleri. Raporda dikkat çeken bir başka eğilim ise, alışverişin giderek daha teknolojik hale gelmesiyle ortaya çıkan “oyunlaştırma”, facebook “beğeni”leri ve mağaza içinde sunulan dijital bilgi gibi uygulamalar. Euromonitor araştırma raporunun tamamına erişmek için:

http://mkto.euromonitor.com/Top10ConsumerTrendsfor2013.html

 
 
HaberGörsel  
EDIE Atık Ekonomisi Raporu Açıklandı

Çevresel verilerin interaktif değişimini hedefleyen ve Avrupa’nın kendi alanında en büyük web siteleri arasında olan EDIE (www.edie.net ), atık ekonomisi ve bu alandaki son eğilimler hakkında yeni bir rapor yayımladı. Gerek atık üreten, gerekse de bu atıkları yöneten şirketlerin izlemesi gereken ekonomik dinamikler ve bu dinamikler doğrultusunda ortaya çıkmakta olan fırsatları değerlendiren rapor, atık üretimi ve yönetimi alanında uygulanabilecek ve uzun vadede ticari getiri olarak kurumlara geri dönecek planları da içeriyor. Raporun tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:

http://www.edie.net/sustainability_report/closing_the_loop.asp

 
 
HaberGörsel  
Cosmetics Europe 2013 Genel Kurulu

Cosmetics Europe’un bu yılki Genel Kurul Toplantısı 12-14 Haziran 2013 tarihleri arasında Brüksel’de yapılacak. Toplantı, Avrupa kozmetik sektörünün tek bir regülasyona geçme arifesinde olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Genel Kurul toplantısı kapsamında bu yıl 13 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Açık Forum’da  kişisel bakım ve sektörün yarattığı artı-değer ele alınacak. Bu çerçevede, kişisel bakım ürünlerinin neden tüketicilerin yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olduğu ve yenilikçiliğin bu süreçteki rolü tartışılacak. Cosmetics Europe Genel Kurulu programı hakkında daha detaylı bilgiye www.cosmeticseurope.eu adresinden erişebilirsiniz.

 
 
HaberGörsel  
Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Küresel Kongresi

Sahtecilik ve korsan ürünlerin yasadışı ticaretinin önlenmesinde giderek artan sorunların tartışılması ve politika önerileri üretilmesi amacıyla düzenlenen “Sahtecilik ve Korsanla Mücadele Forumu Küresel Kongresi”nin yedinci toplantısı bu yıl 24-26 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenecek.

Kongre, her yıl Uluslararası Markalar Birliği (INTA) ve Milletlerarası Ticaret Odası/Sahtecilik ve Korsanlığın Durdurulması için İş Dünyası Eylemi’nin (ICC/BASCAP ) desteği ile Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ), Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve INTERPOL  işbirliğinde düzenlenen Kongre,  geçtiğimiz yıllarda Brüksel, Lyon, Cenevre, Mexico City ve Paris’te gerçekleştirilmişti. 2013 toplantısı ise, Başbakanlık himayesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek. Kongre, taklit ve korsanla mücadelede yenilikçi çözümler sunma, önde gelen uzmanlarla tartışma ve diğer profesyonellerle tecrübe paylaşma fırsatı sunmayı amaçlıyor.  Kongre ile ilgili bilgilere ulaşılacak  http://www.ccapcongress.net/index.htm internet adresinden kayıt yaptırabilmek de mümkün.

 
 
HaberGörsel  
Kozmetik ve Güzellik Expo 2013 Fuarı Güney Kore’de

Osong Kozmetik ve Güzellik Expo 2013, 5-26 Mayıs 2013 tarihleri arasında Güney Kore’nin Osong kentinde düzenleniyor. Fuarda Güney Koreli kozmetik ve güzellik malzemeleri kuruluşları, uluslararası alıcılarla buluşacak. Fuarla ilgili tüm bilgilere http://eng.osongbeautyexpo.kr bağlantısından ulaşılabilir.

 
 
HaberGörsel  
9. Dünya Yüzey Aktif Maddeleri Kongresi Barselona’da Düzenlenecek

Avrupa Kimya Endüstrisi Konseyi’nin sektör gruplarından Avrupa Organik Yüzey Aktif Maddeleri Komitesi (CESIO) tarafından düzenlenen 9. Dünya Yüzey Aktif Maddeleri Kongresi, 10-12 Haziran 2013 tarihleri arasında İspanya’nın Barselona kentinde gerçekleştirilecek.

CESIO Başkanı Dr. Thomas Greindl’in açılış konuşmasıyla başlayacak olan kongrenin ilk gününde ACI, A.I.S.E ve CESIO işbirliği ile, “Temizlik Ürünleri ve Sürdürülebilirlik: Değer Zinciri Boyunca İşbirliği” başlıklı bir oturum düzenlenecek. Bu oturumda, geniş bir yelpazeye yayılan ilgili paydaşlar, “sürdürülebilirlik” konusundaki görüşlerini dile getirecekler. Kongrenin ikinci günündeki oturumlarda da,  “sürdürülebilirlik” ve temizlik malzemeleri ilişkisi farklı boyutlarıyla ele alınacak. Kongreyle ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
http://www.cesio-congress.eu/index/cesio/2013_home.html