Header
 
HaberGörsel  
BAŞKAN'IN MESAJI

Değerli KTSD Üyeleri,

Sektörümüzün gelişimini ve dinamizmini yansıtan bir bültenimizle daha sizlerle buluşuyoruz.

İlk haberimizde,  Derneğimizin davetlisi olarak Türkiye’ye gelen ve yine KTSD’nin önemli katkıları ile İMMİB tarafından düzenlenen “1223/2009 Sayılı AB Kozmetik Tüzüğü Hakkında Bilgilendirme Semineri”ne katılan Cosmetics Europe Genel Direktörü Bertil Heerink’in Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajı yer alıyor. Bertil Heerink, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektörünün dinamiklerini anlattığı röportajında, Türkiye pazarının bu alandaki potansiyeline de dikkat çekiyor.

Bildiğiniz gibi, “iklim değişikliği”, hükümetlerin olduğu kadar özel sektörün ve sivil toplumun da gündeminde önemli bir yer tutuyor. Biz de bültenimizde, AB Komisyonu’nun iklim değişikliği kampanyası çerçevesinde gerçekleştirdiği özel sektör işbirliğine ve tüm dünyada 22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü’ne yer vererek, konunun önemini vurguluyoruz.

KTSD olarak, yeni düzenlemeleri ve küresel boyuttaki yeni eğilimleri izlerken, ekonomik gelişmenin ve sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir lokomotifi olarak sektörümüzü ilgilendiren tüm süreçlere aktif katılımı sürdürüyoruz.

Mayıs 2013 sayımızda yeniden birlikte olmak dileğiyle..

Ahmet PURA
KTSD YK Başkanı

 
 
   
E-BÜLTENİMİZİ YENİLİYORUZ!

Değerli Üyelerimiz,

E-bültenimizi sizlerin beklenti ve önerileri doğrultusunda zenginleştirerek yenilemek istiyoruz.

Görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşmanız için ilettiğimiz anketimizi doldurarak eda@bgiletisim.com adresine göndermenizi rica ediyoruz.

 
 
HaberGörsel  
COSMETICS EUROPE GENEL DİREKTÖRÜ BERTIL HEERINK’IN HÜRRİYET GAZETESİ RÖPORTAJI

Derneğimizin desteğiyle 25 Mart 2013 Pazartesi günü düzenlenen “1223/2009 Sayılı AB Kozmetik Tüzüğü Hakkında Bilgilendirme Semineri”ne katılmak üzere Türkiye’ye gelen Cosmetics Europe Genel Direktörü Bertil Heerink, Hürriyet Gazetesi ile bir röportaj gerçekleştirdi.  Kozmetik ve kişisel bakım sektörü ile ilgili bilgiler veren Heerink, Türkiye pazarının büyüme potansiyeline dikkat çekti.

 
 
HaberGörsel  
AB KOMİSYONU İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA ÖZEL SEKTÖRLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Avrupa Birliği Komisyonu, “Seveceğiniz Bir Dünya” başlıklı iklim değişikliği kampanyası kapsamında özel sektör şirketleriyle de işbirliği yapıyor. Bu doğrultuda, AB üyesi 10 ülkenin temsilcileri Nisan ayı başında, özel sektörde verimli enerji kullanımının iyi örneklerini yerinde görmek üzere Danimarka’yı ziyaret ettiler. AB Komisyonu’nun kampanyasına destek veren Danimarka Sektörleri Konfederasyonu tarafından organize edilen programda, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren özel sektör şirketlerinin enerji verimliliği uygulamaları incelendi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında başlatılan kampanya, bundan sonra da özel sektörle yapılacak çeşitli işbirlikleri ile sürecek. Kampanya ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

http://world-you-like.europa.eu/en/

 
 
HaberGörsel  
22 NİSAN “DÜNYA GÜNܔ KUTLANDI

Bu yıl 43. kez kutlanan “Dünya Günü” etkinliklerine 192 ülkeden, 1 milyardan fazla kişi katıldı. Kutlamaların yanı sıra, doğal çevrenin korunmasına yönelik bir dizi çalışmanın tanıtımı için de 22 Nisan 2013 tarihi seçildi. Earth Day Network tarafından koordine edilen Dünya Günü’nün bu yılki teması “İklim Değişikliğinin Yüzü” idi. Bu temanın seçilme nedeni ise, iklim değişikliğinin insanlar, hayvanlar ve eko-sistemler üzerindeki etkilerine dikkat çekme hedefiydi. Earth Day Network, tüm dünyada iklim değişikliğinden doğrudan ya da dolaylı etkilenen insanların, hayvanların ve coğrafyaların fotoğraflarını toplayarak yayınladı. Fotoğraflara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://theadvocator.com/earthday/

 
 
HaberGörsel  
AB KOZMETİK TÜZÜĞÜ TAIEX ÇALIŞTAYI ANKARA’DA YAPILDI

KTSD ve İMMİB’in desteği ile Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Kimya Ürünleri ve Özel İhracat Dairesi tarafından organize edilen AB Kozmetik Tüzüğü TAIEX Çalıştayı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili diğer kurum ve kuruluşların katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Kozmetik ürünlere ilişkin Avrupa Birliği’nin 30 Kasım 2009 tarih ve 1223/2009 sayılı tüzüğü kapsamında Kozmetik Ürünlerin Güvenlik Değerlendirmesi, Ürün Bilgi Dosyaları (PIF), Kozmetik Ürünlerin Bildiri Portalı (CPNP) ile ilgili bilgileri,  madde kısıtlamaları, nanomateryallerle ilgili provizyonları ve ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizdeki uyum çalışmaları hakkında bilgileri içeren  AB Kozmetik Tüzüğü Çalıştay’ının sunumlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://ec.europa.eu/enlargement/taiex/dyn/taiex-events/library/detail_en.jsp?EventID=52089

 
 
HaberGörsel  
KOZMETİK ÜRÜNLER ÇALIŞTAYI İZMİR’DE DÜZENLENECEK

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı/Kozmetoloji Bilim Dalı tarafından düzenlenen “Kozmetik Ürünler Çalıştayı”, 10–11 Mayıs 2013 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirilecek. Kozmetik sektörünü ilgilendiren konuların ve sorunların ele alınacağı çalıştayda, “Kozmetik/Kozmesötik Ürünlerin Tanımı”, “Ulusal Kozmetik Mevzuatımız”, “Kozmetik Formülasyonlar”, “Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesi”, “Kozmesötik Aktif Bileşenler” gibi başlıklarda oturumlar düzenlenecek. Çalıştayla ilgili bilgi edinmek isteyen üyelerimiz Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Sekreterliği ile iletişim kurabilirler.

 
 
HaberGörsel  
SÜRDÜRÜLEBİLİR MARKALAR KONFERANSI İSTANBUL’DA

Markaların geleceği şekillendirme konusunda oynadığı rolü anlamaya ve bu role güç kazandırmaya odaklanmış uluslararası bir topluluk olan Sürdürülebilir Markalar (Sustainable Brands) Platformu tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Markalar Konferansı; Rio, Londra ve San Diego’dan sonra bu yıl da İstanbul’da düzenlenecek. 16-17 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan konferans kapsamında küresel şirketlerin temsilcilerinin yanı sıra, pazarlama, dijital iletişim ve tasarım gibi alanların önde gelen uzmanlarının katılımıyla oturumlar düzenlenecek. Konferansta, dünyanın lider markalarının sürdürülebilirlik stratejileri, yeni tüketim modelleri ve pazarlama ve iletişimdeki yeni küresel eğilimler ele alınacak.

http://surdurulebilirmarkalarkonferansi.com/tr/

 
 
HaberGörsel  
"KOZMETİK KANUNU TASARISI” GÖRÜŞE AÇILDI

AB Kozmetik Tüzüğüne mevzuat uyumu sağlamak üzere Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yürütülen yeni “Kozmetik Kanunu” tasarı çalışmaları sektör görüşüne sunuldu. 
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun internet sayfasında Kozmetik Ürünler sekmesi altında sektör görüşüne sunulan "Kozmetik Kanunu” tasarısı taslağı üzerine görüş bildirmek isteyenler aşağıdaki bağlantıda bulunan formu 20 Mayıs 2013 tarihine kadar kozmetik.bildirim@titck.gov.tr e-posta adresine elektronik gönderebilirler. “Kozmetik Kanunu” tasarısı hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.iegm.gov.tr/Default.aspx?sayfa=kozmetik_urunler