Header
 
HaberGörsel  
Başkan’ın Mesajı

Değerli KTSD Üyeleri,

Mutlu, huzurlu, sağlıklı ve güzel günler geçirmeyi temenni ettiğimiz 2013 yılının ilk bülteni ile karşınızdayız.

Küresel alanda yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen Türkiye kozmetik ve temizlik sektörü 2012 yılı içinde başarılı bir performans sergiledi. Hane Tüketim Paneli ölçümleri 2012 ilk 3 çeyrek sonuçlarına göre, bir önceki yıla oranla hijyenik kağıt ürünlerinde %19, temizlik ürünlerinde %15 ve kişisel bakım ürünlerinde %11 oranında büyüme gerçekleşmiş olacağını öngörüyoruz. Tüketicilerin gelişen ve değişen beklentilerini anlayarak ihtiyaçlar doğrultusunda ürün ve hizmet kalitemizi geliştirdikçe, sürdürülebilir bir büyüme potansiyeli yakalayacağımıza inanıyorum.

Kozmetik ve temizlik sektörlerimizin, son teknolojiyi izleme ve buna uyum sağlama konusundaki dinamizmi ve AR-GE yatırımları ile, bu başarılı büyüme temposunu önümüzdeki yıllarda da artırarak devam ettireceği kuşkusuzdur.

Bu sayımızda, KTSD’nin sektörel değerlendirmesini konu alan Dünya Gazetesi haberinin yanı sıra, kozmetik sektörünü yakından ilgilendiren ürün bildirimi konusundaki değişikliklere, görüşe açılan test yöntemleri hakkındaki taslak yönetmeliğe ve TS EN ISO 22716 standardında değişiklik yapılması yönündeki metne yer verdik. Bültenimizde yer alan bir diğer haber ise, 15-17 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek ve KTSD olarak katılım sağlayacağımız “Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi”.

Şubat bültenimizde yeniden buluşuncaya dek, tüm üyelerimize verimli bir çalışma dönemi dilerim.

Ahmet PURA
KTSD YK Başkanı

 
 
HaberGörsel  
Ahmet Pura Dünya Gazetesi “Temizlik Ürünleri Eki”nde Sektörü Değerlendirdi

18 Ocak’ta Dünya Gazetesi’nde yayınlanan “Temizlik Ürünleri Eki”nde sektörü değerlendiren Ahmet Pura, taklit ürünlerle mücadele konusunda yapılacak çalışmalar ile sektörün sağlıklı büyümesi önündeki engellerin kalkacağını ifade etti.

 
 
HaberGörsel  
Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi Antalya’da Gerçekleştirilecek

Kimyagerler Derneği tarafından 15-17 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu kongrelerinin üçüncüsünün teması “Kozmetik Ürün ve Formül Tasarımı” olacak. Kongrenin ikinci gününde yer alan “Cilt ve Cilt Bakım Ürünleri” başlıklı oturuma Genel Koordinatörümüz Vuranel Okay başkanlık edecek. Kongre program kapsamında ayrıca “Yasalar ile Düzenlenen Kozmetik Madde ve Ürünler”, “Kozmetikte Ar-Ge ve İnovasyon”, “Saç ve Saç Bakım Ürünleri”, “Parfümlerin Kozmetik Formülasyonundaki Önemi” ve “Kozmetik Ürün Standardizasyonu” başlıklı oturumlar yer alıyor.

Detaylı bilgi için: www.kozmetikkongresi.com

 
 
HaberGörsel  
Test Yöntemleri Hakkında Taslak Yönetmelik ve Ekleri Görüşe Açıldı

Avrupa Birliği CLP Tüzüğü metnine atıfta bulunan Test Yöntemleri Hakkında Taslak Yönetmelik, ilgililerin görüşüne açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yayınlanarak görüşe açılan taslakla ilgili olarak, aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak doğrudan Bakanlığa görüş bildirilebiliyor:

http://goo.gl/Ln262

Söz konusu yönetmelik ve eklerine dair görüş bildirmek isteyen üyelerimizin doğrudan Bakanlığa görüş bildirmeleri mümkündür. Görüşlerini KTSD kanalıyla iletmek isteyen üyelerimiz ise, daha önce kendilerine gönderilen formu işleyip 12 Şubat 2013 tarihine kadar Dernek merkezimize iletebilecek.

 
 
HaberGörsel  
Kozmetik Ürün Bildiriminde Yeni Dönem

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 2013 yılı Mart ayı itibariyle Elektronik Kayıt ve Ürün Bildirim Sistemine Giriş (Kimlik Doğrulama) ve Kozmetik Ürün Bildirim işlemleri’nin, Elektronik (e-imza) veya Mobil İmza ile yapılacağını duyurdu.
2013 Mart ayı sonunda uygulamaya alınacağı öngörülen yeni sistemde, revizyon çalışmalarının tamamlanması sonrasında tüm firma kayıtları ve ürün bildirimleri elektronik veya mobil imza ile yeniden yapılacak.
Sistemin yürürlüğe girmesiyle, Kozmetik Ürün bildirimi yapacak firma kullanıcıları 5070 Sayılı Kanun kapsamında, güvenli elektronik imza, nitelikli elektronik sertifika ve zaman damgası hizmetlerini veren yetkili kuruluşlardan gerekli e-imza veya mobil imza temin edebilirler.

Detaylı bilgi için:
http://goo.gl/8nNTD

 
 
HaberGörsel  
TS EN ISO 22716 Standardında Değişiklik Yapılması Görüşe Açıldı

Kozmetiklere ilişkin iyi imalat uygulamaları (GMP) hakkında kılavuz TS EN ISO 22716 standardında değişiklik yapılmasına ilişkin taslak metin TSE tarafından görüşe açıldı. Görüş bildirmek isteyen üyelerimiz aşağıda verilen bağlantıdan siteye giriş yaparak ya da KTSD üzerinden görüş bildirebilirler. Standart taslağına görüş bildirmek için son tarih 22 Şubat 2013’dür. Görüşünüzü KTSD kanalıyla bildirmek isterseniz 19 Şubat 2012 Salı günü mesai bitimine kadar Dernek merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

http://goo.gl/865nNTD